REHA Trade Show bezpiecznym wydarzeniem. Czytaj więcej
Ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu w okresie świąt
Reha Trade Show

Święta to magiczny czas, który spędza się z rodziną. Przez te kilka dni dostęp do lekarzy jest utrudniony. Sprawdź ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu, które pozwolą utrzymać efekty terapii.

Brak ruchu to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy dla osób, które przeszły urazy. W okresie świątecznym dostęp do rehabilitacji i fizjoterapii jest ograniczony. Tym bardziej istotne jest, by zadbać o siebie w czterech ścianach i postawić na ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu. Ich zakres zależy rzecz jasna od typu urazu, którego pacjenci doświadczyli.

Generalnie zasada jest prosta – osoby, które wykonują ćwiczenia w domu, szybciej wracają do sprawności ruchowej.

Ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu – nogi

Wzmacnianie mięśni nóg i ich rozciąganie to dobre metody, by zadbać o właściwe ukrwienie i budować krążenie.

Rozciąganie nóg

Jedną z możliwości jest wykonywanie ćwiczeń na rozciąganie. W zależności od przebytego schorzenia, są dwie opcje działania. Pierwsza z nich to stanięcie w rozkroku i zgięcie korpusu w kierunku podłogi. Wyciągając ręce w dół kontroluje się stopień rozciągnięcia. W pozycji siedzącej można z kolei wyprostować nogi i unosić je równolegle do podłogi. Należy jednak pamiętać, by każdy ruch kontrolować i wykonywać spokojnie. Dzięki temu nie doprowadzi się do kolejnych uszkodzeń.

Budowanie mięśni

Dobrym sposobem na na nieinwazyjne budowanie mięśni ud jest wykonywanie w pozycji leżącej (z podparciem) podnoszeń nóg do boku. Ruch, podobnie jak w przypadku rozciągania, trzeba kontrolować i wykonywać spokojnie. By urozmaicić ćwiczenie, pionowe ruchy można wykonywać na przemian z tymi w przód i w tył.

Innym świetnym rozwiązaniem jest ułożenie się na macie i zgięcie kolan. Kolejnym etapem ćwiczenia jest uniesienie bioder i przytrzymanie ich w powietrzu przez kilka sekund z zaciśniętymi pośladkami. Dobrze wpłynie to nie tylko na mięśnie pośladków, ale również na miednicę.

Najlepsze ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu na ręce

Standardowymi ćwiczeniami zalecanymi przy rehabilitacji, jest praca między innymi z lekkimi, kilogramowymi ciężarkami. Jeśli to zbyt wymagające rozwiązane, zaleca się choćby proste ruchy rąk przy pomocy innych gadżetów – przykładowo butelki z wodą. Oplatając ją palcami ćwiczy się nadgarstki. Podobny efekt można uzyskać wykonując w unoszenia rąk i w powietrzu kręcąc nadgarstkami na przemian w lewo i prawo.

Te ćwiczenia są szczególnie przydatne w kontekście dochodzenia do zdrowia po udarze. Każdy dodatkowy ruch w tym przypadku przyspiesza procesy zdrowienia i uzyskania sprawności motorycznej.

Należy pamiętać, że rehabilitacja domowa wymaga porozumienia z lekarzem. Każdy ruch, który nie jest z nim konsultowany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nie zmienia to faktu, że ćwiczenia w czterech ścianach świetnie wpływają nie tylko na aspekty fizyczne, ale również na psychikę pacjenta. Dają możliwość poczucia, że każdego dnia jest się o krok dalej w procesie dochodzenia do zdrowia. To jest z kolei niezbędne do przyspieszenia gotowości organizmu do powrotu do pełnej sprawności.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Content marketing. Jak wykorzystać go w branży rehabilitacyjnej?

Content marketing to marketing treści, czyli działanie mające na celu regularne dostarczanie atrakcyjnych i jakościowych treści po to, by zdobyć…

Prelekcje, warsztaty, networking. Sprawdź, co Cię czeka na REHA Trade SHOW!

25 maja 2021 rok, Warszawa. Najbardziej merytoryczne wydarzenie dotyczące branży rehabilitacyjnej. REHA Trade Show – nie możesz go przegapić! Jak…

Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów. Kiedy będą dostępne?

Ruszył narodowy program, na mocy którego w pierwszych terminach szczepionkę otrzymać ma służba zdrowia. Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów. Kiedy…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami

-