Ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu w okresie świąt
Reha Trade Show

Święta to magiczny czas, który spędza się z rodziną. Przez te kilka dni dostęp do lekarzy jest utrudniony. Sprawdź ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu, które pozwolą utrzymać efekty terapii.

Brak ruchu to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy dla osób, które przeszły urazy. W okresie świątecznym dostęp do rehabilitacji i fizjoterapii jest ograniczony. Tym bardziej istotne jest, by zadbać o siebie w czterech ścianach i postawić na ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu. Ich zakres zależy rzecz jasna od typu urazu, którego pacjenci doświadczyli.

Generalnie zasada jest prosta – osoby, które wykonują ćwiczenia w domu, szybciej wracają do sprawności ruchowej.

Ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu – nogi

Wzmacnianie mięśni nóg i ich rozciąganie to dobre metody, by zadbać o właściwe ukrwienie i budować krążenie.

Rozciąganie nóg

Jedną z możliwości jest wykonywanie ćwiczeń na rozciąganie. W zależności od przebytego schorzenia, są dwie opcje działania. Pierwsza z nich to stanięcie w rozkroku i zgięcie korpusu w kierunku podłogi. Wyciągając ręce w dół kontroluje się stopień rozciągnięcia. W pozycji siedzącej można z kolei wyprostować nogi i unosić je równolegle do podłogi. Należy jednak pamiętać, by każdy ruch kontrolować i wykonywać spokojnie. Dzięki temu nie doprowadzi się do kolejnych uszkodzeń.

Budowanie mięśni

Dobrym sposobem na na nieinwazyjne budowanie mięśni ud jest wykonywanie w pozycji leżącej (z podparciem) podnoszeń nóg do boku. Ruch, podobnie jak w przypadku rozciągania, trzeba kontrolować i wykonywać spokojnie. By urozmaicić ćwiczenie, pionowe ruchy można wykonywać na przemian z tymi w przód i w tył.

Innym świetnym rozwiązaniem jest ułożenie się na macie i zgięcie kolan. Kolejnym etapem ćwiczenia jest uniesienie bioder i przytrzymanie ich w powietrzu przez kilka sekund z zaciśniętymi pośladkami. Dobrze wpłynie to nie tylko na mięśnie pośladków, ale również na miednicę.

Najlepsze ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu na ręce

Standardowymi ćwiczeniami zalecanymi przy rehabilitacji, jest praca między innymi z lekkimi, kilogramowymi ciężarkami. Jeśli to zbyt wymagające rozwiązane, zaleca się choćby proste ruchy rąk przy pomocy innych gadżetów – przykładowo butelki z wodą. Oplatając ją palcami ćwiczy się nadgarstki. Podobny efekt można uzyskać wykonując w unoszenia rąk i w powietrzu kręcąc nadgarstkami na przemian w lewo i prawo.

Te ćwiczenia są szczególnie przydatne w kontekście dochodzenia do zdrowia po udarze. Każdy dodatkowy ruch w tym przypadku przyspiesza procesy zdrowienia i uzyskania sprawności motorycznej.

Należy pamiętać, że rehabilitacja domowa wymaga porozumienia z lekarzem. Każdy ruch, który nie jest z nim konsultowany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nie zmienia to faktu, że ćwiczenia w czterech ścianach świetnie wpływają nie tylko na aspekty fizyczne, ale również na psychikę pacjenta. Dają możliwość poczucia, że każdego dnia jest się o krok dalej w procesie dochodzenia do zdrowia. To jest z kolei niezbędne do przyspieszenia gotowości organizmu do powrotu do pełnej sprawności.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…

Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami