Brak ruchu to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy dla osób, które przeszły urazy. W okresie świątecznym dostęp do rehabilitacji i fizjoterapii jest ograniczony. Tym bardziej istotne jest, by zadbać o siebie w czterech ścianach i postawić na ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonania w domu. Ich zakres zależy rzecz jasna od typu urazu, którego pacjenci doświadczyli.
Generalnie zasada jest prosta – osoby, które wykonują ćwiczenia w domu, szybciej wracają do sprawności ruchowej.
Wzmacnianie mięśni nóg i ich rozciąganie to dobre metody, by zadbać o właściwe ukrwienie i budować krążenie.
Jedną z możliwości jest wykonywanie ćwiczeń na rozciąganie. W zależności od przebytego schorzenia, są dwie opcje działania. Pierwsza z nich to stanięcie w rozkroku i zgięcie korpusu w kierunku podłogi. Wyciągając ręce w dół kontroluje się stopień rozciągnięcia. W pozycji siedzącej można z kolei wyprostować nogi i unosić je równolegle do podłogi. Należy jednak pamiętać, by każdy ruch kontrolować i wykonywać spokojnie. Dzięki temu nie doprowadzi się do kolejnych uszkodzeń.
Dobrym sposobem na na nieinwazyjne budowanie mięśni ud jest wykonywanie w pozycji leżącej (z podparciem) podnoszeń nóg do boku. Ruch, podobnie jak w przypadku rozciągania, trzeba kontrolować i wykonywać spokojnie. By urozmaicić ćwiczenie, pionowe ruchy można wykonywać na przemian z tymi w przód i w tył.
Innym świetnym rozwiązaniem jest ułożenie się na macie i zgięcie kolan. Kolejnym etapem ćwiczenia jest uniesienie bioder i przytrzymanie ich w powietrzu przez kilka sekund z zaciśniętymi pośladkami. Dobrze wpłynie to nie tylko na mięśnie pośladków, ale również na miednicę.
Standardowymi ćwiczeniami zalecanymi przy rehabilitacji, jest praca między innymi z lekkimi, kilogramowymi ciężarkami. Jeśli to zbyt wymagające rozwiązane, zaleca się choćby proste ruchy rąk przy pomocy innych gadżetów – przykładowo butelki z wodą. Oplatając ją palcami ćwiczy się nadgarstki. Podobny efekt można uzyskać wykonując w unoszenia rąk i w powietrzu kręcąc nadgarstkami na przemian w lewo i prawo.
Te ćwiczenia są szczególnie przydatne w kontekście dochodzenia do zdrowia po udarze. Każdy dodatkowy ruch w tym przypadku przyspiesza procesy zdrowienia i uzyskania sprawności motorycznej.
Należy pamiętać, że rehabilitacja domowa wymaga porozumienia z lekarzem. Każdy ruch, który nie jest z nim konsultowany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nie zmienia to faktu, że ćwiczenia w czterech ścianach świetnie wpływają nie tylko na aspekty fizyczne, ale również na psychikę pacjenta. Dają możliwość poczucia, że każdego dnia jest się o krok dalej w procesie dochodzenia do zdrowia. To jest z kolei niezbędne do przyspieszenia gotowości organizmu do powrotu do pełnej sprawności.
Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce!
Zobacz nas także na Facebooku:
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami