Dobry fizjoterapeuta – jak go rozpoznać?
Reha Trade Show

Dobry fizjoterapeuta jest na wagę złota. To człowiek, który ma zająć się zdrowiem pacjenta w sposób kompleksowy i doprowadzić do jego poprawy. Jak go rozpoznać?

Współcześnie demokratyzuje się wiele pojęć. Wśród nich jest fachowość. Osobami wykonującymi dany zawód mogą być zarówno ci, którzy ukończyli wieloletnie studia i kształcili się przez dłuższy czas, jak również osoby po kursach. Jedni są technikami-masażystami, którzy wybrali naukę z elementami fizjoterapii, a inni fizjoterapeutami po dwustopniowych studiach. Dobry fizjoterapeuta ma jednak kilka cech, którymi można go wyróżnić. Jak go rozpoznać?

Kompleksowe podejście do pacjenta

Dobry fizjoterapeuta to człowiek, który rozumie, że ludzie, którzy się do niego zwracają, są w potrzebie. Potrafi sobie wyobrazić nie tylko z jakimi trudnościami, ale i emocjami wiąże się zmaganie z konkretną przypadłością. Stąd pierwsze, co powinno być odczuwalne, to empatia płynąca ze strony specjalisty.

Wiąże się ona nierozerwalnie z chęcią pomocy i przede wszystkim odnalezienia źródła choroby. Wiele jest historii, w których pacjenci żalą się na to, że osoby, do których się zwracają, traktują je jako szablonowy przykład i nie poświęcają czasu na dogłębną analizę objawów. To nie tylko powoduje, że chory traci pieniądze na kolejne bezowocne wizyty, ale również cenny czas, który mógłby być wykorzystany do powrotu do sprawności.

Warto jest więc zwrócić uwagę na to, jak się czuje przy specjaliście. Dobry fizjoterapeuta nie tylko zdobędzie nasze zaufanie i okaże wsparcie, ale również poświęci czas na zrozumienie problemu i znalezienie rozwiązania.

PRELEKCJE, WARSZTATY, NETWORKING. SPRAWDŹ, CO CIĘ CZEKA NA REHA TRADE SHOW!

Generalna prezencja

Choć mówi się, że szewc bez butów chodzi, to na pewno o nim to dobrze nie świadczy. Pójście do dietetyka, który sam ma nadwagę nie będzie dla specjalisty najlepszą wizytówką. Podobnie byłoby z przyłapaniem pulmonologa na wypalaniu paczki papierosów dziennie. Dobry fizjoterapeuta powinien być sprawny. Jego praca jest fizyczna. Nie musi mieć sylwetki sportowca, ale musi wiedzieć jak o siebie zadbać, by umieć to przełożyć na dbanie o innych.

Dobry fizjoterapeuta

Odpowiedzi na każde pytanie

Specjalista to osoba, do której pacjenci zwracają się po odpowiedzi, kiedy mnożą się pytania. Jeśli nie jest ich pewny, podaje różne źródła. Ma również świadomość, że stan wiedzy zmienia się przez lata. To, że coś było skuteczne przez ostatnie dziesięć lat nie oznacza, że aktualizacja stanu badań nie wpłynie na zmianę tego poglądu o 180 stopni. Dobry fizjoterapeuta to człowiek, który określi istotę problemu i poda możliwe scenariusze jego rozwiązania. Jego obowiązkiem jest informowanie pacjenta o różnych wariantach leczenia. Jeśli z góry zakłada, że tylko jedna opcja wchodzi w grę i nie otwiera się na jakiekolwiek inne możliwości, można to potraktować jako jedną z pierwszych czerwonych flag.

Brak rekomendacji

Współcześnie dostęp do rekomendacji od pacjentów jest zdecydowanie bardziej dostępny niż w czasach przed erą internetu. Brak pozytywnych opinii lub same negatywne są dużym sygnałem ostrzegawczym. Najlepiej jest szukać komentarzy od ludzi, którzy ukończyli daną terapię. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie jest ona wyłącznie pokłosiem pierwszej udanej wizyty, ale całego kilkumiesięcznego procesu.

Dobry fizjoterapeuta daje efekty

Tym, co jest ostateczną dominantą odnoszącą się do skuteczności danej terapii, jest jej finalny efekt. Jeśli progres dokonuje się zgodnie z założeniami i sprawność jest odzyskiwania – nie potrzeba lepszej rekomendacji. Jeżeli natomiast go nie ma, a specjalista nie zmienia procesu leczenia, wtedy jest to sygnał do poszukania nowego fizjoterapeuty.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Technomex.

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami