Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?
Reha Trade Show

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta specjalizujący się w pediatrii.

Fizjoterapia pediatryczna. Kiedy dzieci jej potrzebują?

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko może wymagać terapii fizjoterapeutycznej. Niektóre z nich mogą mieć charakter ortopedyczny, obejmując słabe mięśnie lub napięte ścięgna. Inne mają charakter rozwojowy lub neurologiczny (nerwów i mózgu). Mówimy tu zarówno o wadach wrodzonych, jak i nabytych, czyli szerokim spectrum zagadnienia.

Typowe diagnozy, które mogą wymagać fizjoterapii pediatrycznej, obejmują:
- porażenie mózgowe
- opóźnienie rozwoju
- kręcz szyi (szyja w stanie skręconym)
- urazy sportowe lub związane z zabawą
- autyzm
- chodzenie na palcach
- rozszczep kręgosłupa
- dystrofię mięśniową
- hipotonię (osłabienie mięśni)
- zespół Downa

Każdy stan, który powoduje, że dziecko ma trudności z normalnym ruchem lub rozwojem, może zostać polepszony dzięki skutecznej i właściwie rozplanowanej fizjoterapii pediatrycznej.

DOBRY FIZJOTERAPEUTA – JAK GO ROZPOZNAĆ?

Kto świadczy usługi z zakresu fizjoterapii pediatrycznej?

Każdy licencjonowany fizjoterapeuta może świadczyć tego typu usługi również dla dzieci. Można jednak życzyć sobie, by dziecko zostało ocenione i leczone przez specjalistę pediatrycznego. Medycy korzystać mogą zatem ze specjalistycznych kursów i studiów, które przeprowadzą ich przez arkana wiedzy na temat leczenia najmłodszych, a tym samym lepiej przygotują do pracy z małymi pacjentami.

REHA TRADE SHOW

Fizjoterapia pediatryczna. Gdzie można z niej skorzystać?

Usługi fizjoterapii pediatrycznej mogą być świadczone w różnych warunkach. Z uwagi na to, że ten dział medycyny zajmuje się szerokim spectrum kuracji, usługi zamawiać można do domu, przedszkola, szkoły, jak również do specjalistycznych gabinetów czy zakładów.

Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że usługi świadczone przez fizjoterapeutów pediatrycznych powinny mieć miejsce w naturalnym środowisku, w którym dziecko spędza czas. Warto dodać, że usługi domowe bardzo często obejmują niemowlęta i pacjentów obłożnie chorych, których transport stanowi wyzwanie.

PRELEKCJE, WARSZTATY, NETWORKING. SPRAWDŹ, CO CIĘ CZEKA NA REHA TRADE SHOW!

Odmienna specyfika fizjoterapii pediatrycznej

Choć wydaje się, że fizjoterapia kojarzy się wyłącznie z mozolną pracą ze specjalistą, to w pediatrii wygląda ona nieco inaczej. Sesja fizjoterapii dziecięcej często wygląda jak zabawa. Może być wypełniona kolorowymi i specjalistycznymi narzędziami oraz sprzętem do ćwiczeń. Zostały one zaprojektowane, aby pomóc dziecku rozwinąć ruchy motoryczne i w celu poprawy mobilności funkcjonalnej. Jednocześnie jednak mają ciekawić najmłodszych i sprawiać im wizualną przyjemność, by chętniej korzystali z zajęć.

Sprzęt wykorzystywany w fizjoterapii dziecięcej

Do sprzętu wykorzystywanego w fizjoterapii dziecięcej zaliczyć można:
- piłki terapeutyczne duże i małe
- małe trampoliny do skakania
- obręcze, do których można wskoczyć
- równowagi
- rolki piankowe do pozycjonowania
- zabawki zachęcające do sięgania lub odwracania głowy

Fizjoterapia pediatryczna. Dopasowuje się do potrzeb małego pacjenta

Jeśli dziecko ma poważne zaburzenia ruchowe, które ograniczają chodzenie lub siedzenie, fizjoterapeuta może zalecić specjalne siedzenie lub wózek inwalidzki do poruszania się. Może też na stałe pracować jako część zespołu, aby zapewnić zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie mobilności.

Jeśli jednak dziecko ma niewielki uraz, taki jak zwichnięcie kostki lub złamanie, jego sesje terapeutyczne mogą wyglądać trochę jak rehabilitacja dla osoby dorosłej. Terapeuta może wykonywać ćwiczenia ruchowe lub wzmacniające, aby pomóc pacjentowi poprawić mobilność i siłę.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Technomex.

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami