Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?
Reha Trade Show

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna.

Choć dla wielu pojęcie fizjoterapia uroginekologiczna jest obce, to jest to ważny dział fizjoterapii, ale stosunkowo nowy. Jego zaletą jest przede wszystkim nieinwazyjność, bezbolesność oraz indywidualizacja leczenia w oparciu o wprowadzanie technik leczniczych z użyciem USG.

Fizjoterapia uroginekologiczna – komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się o kilka działów medycyny. Jeśli chodzi o urologię, to przede wszystkim zajmuje się wzmacnianiem mięśni dna miednicy, nietrzymaniem moczu i częstomoczem, które są jednymi z najpopularniejszych schorzeń. W dalszej kolejności leczy między innymi często powracające zapalenie dróg moczowych.

Czytaj również: DOBRY FIZJOTERAPEUTA – JAK GO ROZPOZNAĆ?

W ginekologii fizjoterapia uroginekologiczna pomaga przede wszystkim prewencyjnie. Korzystają z niej kobiety przed porodem, ale także te, które chcą powrócić do aktywności fizycznej po połogu. Po wykluczeniu innych źródeł schorzeń, korzystać z niej mogą osoby cierpiące na bolesną menstruację czy nawet endometriozę. Używana jest również przez kobiety po cesarskim cięciu, które chcą wspomóc leczenie blizn lub zadbać odpowiednio o mięśnie brzucha.

Z usług tego działu fizjoterapii mogą korzystać również osoby z bólami narządów rodnych, pochwicą, osłabieniem zwieracza czy zaparciami, a także ludzie aktywni sportowo.

Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy skorzystać?

Z metod fizjoterapii uroginekologicznej skorzystać mogą zarówno pacjenci dbający o profilaktykę, jak i ci już mierzący się ze schorzeniami. Ważne w niej jest to, że odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Z jej dobrodziejstw można więc korzystać w każdym momencie, nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się widoczne problemy.

Fizjoterapia uroginekologiczna – nie tylko dla kobiet

To nie jest jedynie specjalizacja dla kobiet. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc mężczyznom, którzy mają problemy układu moczowo-płciowego. A jakie choroby ich dotykają? Przykładowo przerost prostaty, żylaki powrózka nasiennego czy też przewlekłe zapalenia gruczołu krokowego. W efekcie pojawić się mogą kłopoty z erekcją, jak również niekontrolowanym wydalaniem moczu.

Czytaj również: OSTEOPATIA – CZYM JEST I KIEDY Z NIEJ KORZYSTAĆ?

Konsultacje a fizjoterapia ginekologiczna

Jak wyglądają konsultacje z tej dziedziny? Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu. Podczas niego specjalista zapyta o występujące dolegliwości, ich lokalizację i nasilenie oraz o to, jak do tej pory były leczone. Im lepiej zapozna się z sytuacją, tym skuteczniejszej pomocy udzieli.

Kolejny punkt konsultacji to ocena postawy ciała oraz wzorców ruchowych. Ma ono na celu sprawdzenie, jak poruszają się żebra i mostek oraz jak pracuje przepona. W kolejnym kroku bada się palpacyjnie jamę brzuszną oraz ocenia mięśnie brzucha i aktywność kresy białej. W przypadku kobiet następuje również badanie mięśni dna miednicy. Można je zrobić na dwa sposoby. Albo palpacyjnie badając okolice krocza albo przezpochwowo.

REHA Trade Show 

14.04.2022, Warszawa

SPRAWDŹ WYDARZENIE

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

REHA TRADE SHOW 3. Fizjoterapia i rehabilitacja. Ostatni moment, by zwiększyć konkurencyjność.

14 kwietnia 2022 roku odbędzie się trzecia edycja REHA Trade Show - branżowego lidera konferencyjnego, którego głównym obszarem zainteresowań jest…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami