Dołącz do wydarzenia. Bilety online w niższej cenie >> Kup bilet
Jak koronawirus oddziałał na branżę fizjoterapii i rehabilitacji?
Reha Trade Show

Koronawirus spowodował, że polska gospodarka uległa największemu spowolnieniu od dwudziestu lat. Nie przeszła również obojętnie obok branży fizjoterapii i rehabilitacji. Są to dwa sektory, które znalazły się w czołówce dotkniętych covid-19.

Koronawirus zatrzymał cały świat. Niektóre branże w Polsce nie mogły funkcjonować przez ponad miesiąc. Dopiero 4 maja część fizjoterapeutów i rehabilitantów wróciła do pracy, co oznaczało, że przez kilka tygodni nie odnotowali żadnych przychodów. Już wtedy Rejestr Dłużników BIG Info Monitor informował, że sektor ten mierzyć się będzie z największym kryzysem od wielu lat. Jego skala była jednak większa, niż zakładano.

Koronawirus zatrzymał biznes

Przed pandemią branża fizjoterapeutyczna wychodziła na prostą. Zaledwie 1,5 procenta firm prowadzących podobną działalność miało problemy z regulowaniem zobowiązań. Nie było to aż tak dużo w kontekście niemalże 6 procent dłużników generalnie. Przez ostatni rok firmom udało się ograniczyć zaległości z prawie 58 milionów złotych do 46, co prognozowało stały rozwój i coraz większą stabilność branży.

Nic dziwnego, że prognozy były optymistyczne. Analitycy wskazują, że z usług fizjoterapeutów i rehabilitantów przed koronawirusem korzystał co czwarty Polak. W skali roku było to 10 milionów osób, a dziennie prawie pół miliona.

koronawirus

Pandemia znacząco wpłynęła na dynamikę rynku. Bardzo szybko nałożono obostrzenia, które uniemożliwiły fachowcom wykonywanie pracy w gabinetach i jednocześnie zatrzymały wizyty domowe. Do dziś zresztą większość specjalistów w sprawach, które nie są uznawane za pilne, przyjmuje wyłącznie online lub telefonicznie.

Jak poinformowali statystycy z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w tamtym czasie z działalności zawodowej musiało zrezygnować 75 procent specjalistów, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni dochodów na kilka miesięcy.

Na początku pandemii ponad 83% z prawie 37.000 fizjoterapeutów pracujących w ramach kontraktu z NFZ przebywało na urlopach. Ponad 26.000 fizjoterapeutów pracujących w spa, uzdrowiskach, czy w branży fitness nie pracowało. 478 oddziałów dziennych oferujących opiekę fizjoterapeutyczną zawiesiło swoją działalność. Ponadto, ponad 5.000 przychodni ambulatoryjnych oferujących dostęp do fizjoterapii zawiesiło swoją działalność. Również ponad 11.000 praktyk zawiesiło lub ograniczyło do minimum przyjmowanie pacjentów.

Co dalej z branżą?

Analitycy przyjmują, że powrót do „normalności” po kryzysie zajmuje dwukrotność czasu stagnacji. W maju pacjenci wrócili do gabinetów w nowym reżimie sanitarnym. Było ich mniej, a obostrzenia nakładane na nich były duże.

Co więc zrobić, by pomóc branży w walce z kryzysem? Niezbędne są do tego eventy, jak również konferencje, które pozwolą na otwartą wymianę myśli i wspólne wyszukiwanie rozwiązań. Doskonałą do tego okazją będzie REHA TRADE SHOW, które dobędzie się 11 lutego 2021 roku na PGE Narodowym w Warszawie.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź program!

Zobacz również

Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta…

Wszystko o rehabilitacji i fizjoterapii w jednym miejscu. REHA Trade Show

Skuteczna sprzedaż usług, budowanie wizerunku marki, pozyskiwanie i utrzymywanie klientów oraz zarządzanie biznesem – tych rzeczy dowiedzą się odwiedzający REHA…

Jak przygotować biznesplan w branży rehabilitacyjnej?

Biznesplan to formalny dokument szczegółowo opisujący wszystko na temat firmy. Ma napędzać przyszłość danej organizacji, ponieważ zawiera cele dla wszystkich…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami