ODMRAŻANIE GOSPODARKI- KIEDY CZAS NA BRANŻĘ REHABILITACYJNĄ?
Reha Trade Show

Od poniedziałku 20 kwietnia trwa odmrażanie gospodarki. Niestety z początkowych ustaleń wynika, że branża rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna będzie musiała jeszcze poczekać na wznowienie działalności. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwraca uwagę na istotę problemu mówiąc - Myślimy o uruchomieniu wkrótce zabiegów fizjoterapeutycznych, bo wiemy, że to istotne dla wielu pacjentów. Dodał także, że przede wszystkim obserwacja krzywej wzrostu zachorowań po tygodniu od zniesienia obostrzeń, będzie mogła jedynie pokazać jak będą wyglądały dalsze etapy odmrażania gospodarki. 

Wiceminister  zapytany wprost o to kiedy fizjoterapeuci będą mogli znów otworzyć swoje gabinety odpowiedział: Jeżeli chodzi o fizjoterapeutów, to wiemy, że jest to bardzo ważne, bo wiele osób rzeczywiście na tę rehabilitację czeka w tej chwili. Jeżeli tylko będzie taka możliwość epidemiologiczna, na pewno zrobimy to wcześniej. Musimy mieć pewność, że to nie spowoduje zwiększenia zakażeń i narażenia, czy też samych fizjoterapeutów, ale także i pacjentów. 

Fizjoterapeuci i rehabilitanci w planie odmrażania gospodarki czują się pominięci i zlekceważeni, po tym jak zostali ujęci jako zwykłe ,,salony masażu”. Jest to niezgodne z zawodem, ponieważ jak podkreślają, są oni samodzielnymi profesjonalistami medycznym i w pilnych przypadkach muszą walczyć o życie pacjentów.

Masażysta, to nie jest zawód medyczny, a fizjoterapeuta tak. O tym się zapomina i nie do końca rozumiemy podejście premiera i ministerstwa. Kosmetyczki mają być otwarte przed gabinetami fizjoterapeutów, a kontakt bezpośredni jest przecież taki sam. To jest absurdalne - mówi Dominika Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Zwraca ona także uwagę na to, że w pozostałych krajach Europy rehabilitacja przywracana jest w pierwszej kolejności, a w niektórych pracuje nieprzerwanie.  Rozporządzenie jasno określa zasady i warunki funkcjonowania fizjoterapii, między innymi dotyczy to sytuacji kiedy zaprzestanie rehabilitacji groziłoby poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Fizjoterapeuta jest samodzielnym profesjonalistą medycznym i jeśli w jego ocenie pacjent nie może czekać, bo to grozi poważnym pogorszeniem zdrowia, może go przyjąć. To są osoby po wylewach, osoby z poważnymi problemami kręgosłupa, z chorobami rzadkimi. Oni wymagają rehabilitacji nie tylko dlatego, że cierpią, ale głównie dlatego, że ich stan może nieodwracalnie się pogorszyć - tłumaczy rzeczniczka.

Powoduje to częściowe otwarcie praktyk rehabilitacyjnych, jednakże znaczna część rehabilitantów wciąż obawia się sankcji jakie grożą za złamanie ,,zakazów”.  Wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji, Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydała rekomendację, by w pilnych przypadkach podejmować rehabilitację. 

Niestety obecna sytuacja sprawiła, że w Polsce wiele osób jako ,,samozwańczy szeryfowie” (np. mieszkający obok gabinetów fizjoterapeutycznych lub sąsiadujący restauratorzy) donoszą na policję, która próbuje wlepiać mandaty fizjoterapeutom, nie znając aktualnej sytuacji pacjenta. Wojewodowie natomiast zwrócili się do fizjoterapeutów z prośbą o znalezienie osób chętnych do pracy w walce z koronawirusem.

My wcześniej wspomagaliśmy w tym ministerstwo zdrowia, znaleźliśmy grupę 200 osób, które chciały pomóc i podjęłyby się płatnej pracy. Teraz na wezwanie wojewodów odpowiadamy: pomożemy, ale czy na pewno nikt się nie pomylił, może do fryzjerów i kosmetyczek powinno trafić to pismo, skoro ich można otworzyć wcześniej - podsumowuje rzeczniczka. 

Źródła:

https://www.politykazdrowotna.com/57642,kiedy-odmrozenie-fizjoterapii-i-rehabilitacji

https://wiadomosci.wp.pl/rusza-odmrazanie-gospodarki-ale-nie-dla-nich-fizjoterapeuci-czuja-sie-pominieci-zrownano-nas-z-masazystami-6501915304290433a?nil=

Zobacz również

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami