Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?
Reha Trade Show

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej.

Główne zasady osteopatii

1. Organizm ludzki stanowi jedność.
2. Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo-psychicznej.
3. Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.
4. Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad.

DOBRY FIZJOTERAPEUTA – JAK GO ROZPOZNAĆ?

Osteopatia wierzy w to, że dobrostan jednostki zależy od prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni, więzadeł i tkanki łącznej. Osteopaci opierają swoje działanie na fizycznej pracy z ciałem, rozciąganiu i masażu. Po co? Do podstawowych celów ich pracy należą:
- zwiększenie ruchomości stawów
- łagodzenie napięcia mięśniowego
- zmniejszenie bólu
- zwiększenie ukrwienia tkanek
- pomaganie organizmowi w leczeniu

Specjaliści tej dziedziny wierzą, że profesjonalne podejście, aktualizacja wiedzy i przede wszystkim informacje o człowieku w połączeniu z ich fizyczną pracą są w stanie zastąpić inwazyjne zabiegi czy też silne leki.

Osteopatia - kiedy skorzystać?

Większość osób, które odwiedzają specjalistę z dziedziny osteopatii, robią to, aby uzyskać pomoc w stanach wpływających na mięśnie, kości i stawy, takich jak:
- ból dolnej części pleców
- nieskomplikowany ból szyi (w przeciwieństwie do bólu szyi po urazie, takim, jak uraz kręgosłupa szyjnego)
- ból barku i ból łokcia (na przykład łokieć tenisisty)
- artretyzm
- problemy z miednicą, biodrami i nogami
- kontuzje
- bóle mięśni i stawów związane z prowadzeniem pojazdu, pracą lub ciążą

Z porad z tej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej korzystać mogą również kobiety w ciąży. Warunkiem jest pierwotne konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Skuteczność osteopatii

Większość badań nad technikami stosowanymi w osteopatii koncentruje się na ogólnych technikach „terapii manualnej”, takich jak masaż kręgosłupa. Techniki terapii manualnej wykorzystywane są przez fizjoterapeutów i kręgarzy, a także osteopatów.

Ponadto, istnieją pewne dowody sugerujące, że osteopatia może być skuteczna w przypadku niektórych rodzajów bólu szyi, ramion lub kończyn dolnych, niektórych rodzajów bólu głowy, a także powrotu do zdrowia po operacjach stawu biodrowego lub kolanowego.

REHA Trade Show 

14.04.2022, Warszawa

SPRAWDŹ WYDARZENIE

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

REHA TRADE SHOW 3. Fizjoterapia i rehabilitacja. Ostatni moment, by zwiększyć konkurencyjność.

14 kwietnia 2022 roku odbędzie się trzecia edycja REHA Trade Show - branżowego lidera konferencyjnego, którego głównym obszarem zainteresowań jest…

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami