REHA Trade Show bezpiecznym wydarzeniem. Czytaj więcej
Kolejny cios dla branży. Rehabilitacja i sanatoria na cenzurowanym
Reha Trade Show

Kolejne obostrzenia zmieniły działanie branży. Rehabilitacja i sanatoria muszą mierzyć się z ograniczeniami. Nie dotyczą one jednak leczenia ambulatoryjnego, rehabilitacji stacjonarnej i domowej, oddziałów dziennych i prywatnych praktyk.

 

W dniu 23 października 2020 r. po godz. 23.00 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1871). Dokument ten przewiduje czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegającego na zaprzestaniu udzielania świadczeń w leczeniu uzdrowiskowym. Rehabilitacja zakazana jest w ramach turnusów rehabilitacyjnych, turnusów leczniczo-profilaktycznych, turnusów readaptacyjno-kondycyjnych i turnusów antystresowych. W świetle dokumentu działać w trybie regularnym nie mogą więc sanatoria.

Powyższe ograniczenie nie dotyczy jednak przypadków, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Pod rozporządzenie nie podlegają również świadczenia, których realizacja została rozpoczęta przed dniem 24 października.

Kolejne obostrzenia, kolejna prośba o wsparcie

Sytuacja branży rehabilitacyjno-fizjoterapeutycznej nie jest łatwa. Kolejne obostrzenia pociągnęły za sobą prośby o wsparcie przedsiębiorców. Od 15 października przedstawiciele trzech branż – turystycznej, estradowej i wystawienniczej – mogą zgłaszać się do tarczy 5.0. To znaczy, że mają prawo do korzystania z ze zwolnień ze składek oraz z dodatkowych świadczeń postojowych. Co z przedstawicielami gastronomii albo właśnie rehabilitacji? Minęło już kilka dni i wbrew zapowiedziom nadal nie ma odpowiedzi ze strony rządu.

Najnowsze doniesienia wskazują, że dopiero we wtorek przedstawiony będzie kolejny plan przeznaczony dla przedsiębiorców. Co ciekawe, źródła RMF 24 wskazują, że rząd chce zaproponować branżom mikrodotacje, a także rozszerzyć działanie tarczy antykryzysowej o kolejne długoterminowe pożyczki. Warto podkreślić, że resort Jarosława Gowina o pomocy dla przedsiębiorców myśli dopiero teraz, a firmy zaczął zamykać tydzień temu: najpierw branżę fitness, teraz gastronomię i wesela.

Warto przypomnieć, że na początku pandemii ponad 83% z prawie 37.000 fizjoterapeutów pracujących w ramach kontraktu z NFZ przebywało na urlopach. Ponad 26.000 fizjoterapeutów pracujących w spa, uzdrowiskach, czy w branży fitness nie pracowało. 478 oddziałów dziennych oferujących opiekę fizjoterapeutyczną zawiesiło swoją działalność. Ponadto, ponad 5.000 przychodni ambulatoryjnych oferujących dostęp do fizjoterapii zawiesiło swoją działalność. Również ponad 11.000 praktyk zawiesiło lub ograniczyło do minimum przyjmowanie pacjentów.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Zobacz również

Najlepszy sposób na kryzys w branży rehabilitacyjnej

Ograniczenia w działalności sanatoriów, brak wsparcia dla pracowników i niesłabnący przyrost zachorowań – to gotowy przepis na kryzys w branży…

Rehabilitacja online – czy da się nią zastąpić tradycyjne podejście?

Współczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań. Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie niektórych placówek lub utrudniła kontakt ze specjalistami. Rehabilitacja online – jakie…

Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego?

Osoba ubezpieczona w uzasadnionych przez lekarza sytuacjach może się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne. Jakie są jego warunki i co należy…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami

-