Kolejny cios dla branży. Rehabilitacja i sanatoria na cenzurowanym
Reha Trade Show

Kolejne obostrzenia zmieniły działanie branży. Rehabilitacja i sanatoria muszą mierzyć się z ograniczeniami. Nie dotyczą one jednak leczenia ambulatoryjnego, rehabilitacji stacjonarnej i domowej, oddziałów dziennych i prywatnych praktyk.

 

W dniu 23 października 2020 r. po godz. 23.00 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1871). Dokument ten przewiduje czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegającego na zaprzestaniu udzielania świadczeń w leczeniu uzdrowiskowym. Rehabilitacja zakazana jest w ramach turnusów rehabilitacyjnych, turnusów leczniczo-profilaktycznych, turnusów readaptacyjno-kondycyjnych i turnusów antystresowych. W świetle dokumentu działać w trybie regularnym nie mogą więc sanatoria.

Powyższe ograniczenie nie dotyczy jednak przypadków, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Pod rozporządzenie nie podlegają również świadczenia, których realizacja została rozpoczęta przed dniem 24 października.

Kolejne obostrzenia, kolejna prośba o wsparcie

Sytuacja branży rehabilitacyjno-fizjoterapeutycznej nie jest łatwa. Kolejne obostrzenia pociągnęły za sobą prośby o wsparcie przedsiębiorców. Od 15 października przedstawiciele trzech branż – turystycznej, estradowej i wystawienniczej – mogą zgłaszać się do tarczy 5.0. To znaczy, że mają prawo do korzystania z ze zwolnień ze składek oraz z dodatkowych świadczeń postojowych. Co z przedstawicielami gastronomii albo właśnie rehabilitacji? Minęło już kilka dni i wbrew zapowiedziom nadal nie ma odpowiedzi ze strony rządu.

Najnowsze doniesienia wskazują, że dopiero we wtorek przedstawiony będzie kolejny plan przeznaczony dla przedsiębiorców. Co ciekawe, źródła RMF 24 wskazują, że rząd chce zaproponować branżom mikrodotacje, a także rozszerzyć działanie tarczy antykryzysowej o kolejne długoterminowe pożyczki. Warto podkreślić, że resort Jarosława Gowina o pomocy dla przedsiębiorców myśli dopiero teraz, a firmy zaczął zamykać tydzień temu: najpierw branżę fitness, teraz gastronomię i wesela.

Warto przypomnieć, że na początku pandemii ponad 83% z prawie 37.000 fizjoterapeutów pracujących w ramach kontraktu z NFZ przebywało na urlopach. Ponad 26.000 fizjoterapeutów pracujących w spa, uzdrowiskach, czy w branży fitness nie pracowało. 478 oddziałów dziennych oferujących opiekę fizjoterapeutyczną zawiesiło swoją działalność. Ponadto, ponad 5.000 przychodni ambulatoryjnych oferujących dostęp do fizjoterapii zawiesiło swoją działalność. Również ponad 11.000 praktyk zawiesiło lub ograniczyło do minimum przyjmowanie pacjentów.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Zobacz również

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami