Rehabilitacja onkologiczna. Istotny element dochodzenia do zdrowia
Reha Trade Show

Dla wielu ludzi rehabilitacja jest drogą do powrotu do sprawności osób po kontuzjach i urazach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również w przypadku chorób nowotworowych odgrywa kluczową rolę. Rehabilitacja onkologiczna. Istotny element dochodzenia do zdrowia.

Walka pacjenta z chorobą nowotworową jest procesem długotrwałym i wyczerpującym cały organizm. Używane w terapii leki oddziałują nie tylko na chore komórki, ale również na te zdrowe. To sprawia, że nawet pacjenci, którzy pokonali chorobę, z batalii wychodzą mocno osłabieni. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są wszelkie terapie wzmacniające, które mają na celu poprawę stanu pacjenta, a także pozytywny wpływ na jego stronę psychiczną. Jedną z nich jest rehabilitacja onkologiczna.

Jej celem jest podniesienie jakości życia pacjentów w procesie wychodzenia z choroby nowotworowej. Osoby objęte fizjoterapią onkologiczną zaczynają lepiej funkcjonować i szybciej odzyskiwać sprawność. Pomaga ona zwiększyć wydolność fizyczną, poprawia samodzielność pacjenta, jak również samopoczucie psychiczne i fizyczne. Spełnia ona również ważną rolę w pokazywaniu choremu, że nie może „zamknąć” się we własnej chorobie. Powoduje, że ten czuje, że coś jest zależne od jego działań i ma wpływ na polepszenie swojego stanu zdrowia nawet w nieznacznym stopniu.

Rehabilitacja po chemioterapii i rehabilitacja onkologiczna – dlaczego jest wskazana

Do podstawowych powodów skorzystania z rehabilitacji należy to, że:
- leczenie onkologiczne jest radykalne i mocno ingeruje w organizm
- często występują powikłania
- aktywność ruchowa pacjenta gwałtowanie się obniża
- zmniejsza się czynność mięśni
- zmniejsza się wydolność fizyczna
- pacjenci leżący narażeni są na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego
- większość pacjentów odczuwa silne zmęczenie
- występują obrzęki limfatyczne

Lekarze wskazują, że ideałem byłoby, gdyby każdy pacjent już na etapie rozpoznania choroby nowotworowej miał informację o potrzebie rehabilitacji.

Jakie świadczenia wchodzą w pakiety rehabilitacyjne?

Pojęcie rehabilitacja w kontekście onkologii jest szerokie. Jakie zabiegi wchodzą w rachubę? Są to ćwiczenia ogólno-usprawniające, ćwiczenia oddechowe, gimnastyka przyrządowa, Nordic Walking, automasaż, zabiegi fizykalne takie, jak drenaż mechaniczno-pneumatyczny, masaż wibracyjny aquavibron, krioterapia miejscowa, masaż limfatyczny, manualny drenaż limfatyczny w połączeniu z kompresjoterapią, kinesiologytaping – plastrowanie dynamiczne i inhalacje indywidualne. Ponadto można zaliczyć do nich również hydroterapię - kąpiel perełkową, kąpiel wirową kończyn górnych i dolnych, masaż wielostrumieniowy i masaż podwodny.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Zobacz również

Jak przygotować biznesplan w branży rehabilitacyjnej?

Biznesplan to formalny dokument szczegółowo opisujący wszystko na temat firmy. Ma napędzać przyszłość danej organizacji, ponieważ zawiera cele dla wszystkich…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami