Rehabilitacja po covid. Dlaczego jest niezbędna i jak z niej skorzystać?
Reha Trade Show

Koronawirus to choroba, którą niektórzy pacjenci przechodzą bardzo ciężko. Zapomina się o tym, że nie powinno się leczyć tylko trudnych przypadków. Rehabilitacja po covid. Jak z niej skorzystać?

Cały świat w ostatnim roku żył praktycznie tylko jednym – koronawirusem. Patogen szybko z epidemii przeszedł w pandemię i zmienił funkcjonowanie całego świata. Rosnące liczby przypadków ciężkich, a także śmiertelnych, zajmowały czołówki gazet i serwisów informacyjnych. Kolejne obostrzenia zamykały poszczególne branże, a rządy kierowały do obywateli pastw przerażające statystyki o niewydolności systemu zdrowotnego. Skupiano się na ciężkich przypadkach i profilaktyce zakażenia. Rehabilitacja po covid zeszła na dalszy plan. Dziś okazuje się, że jest niezbędna, by zakażeni mogli wrócić do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po covid – dlaczego jest konieczna?

Koronawirus i choroba, która się przez niego rozwija, to zjawisko wciąż stosunkowo nowe. Niewiele o nim wiadomo – przez większość czasu specjaliści mogli się tylko domyślać, jakie będą długotrwałe konsekwencje zakażenia. Początkowo mówiło się, że jest to po prostu dużo cięższa i bardziej zaraźliwa odmiana grypy. Z biegiem czasu lista objawów się jednak wydłużała i wzbogacała o takie pozycje, jak utrata smaku i węchu, przewlekłe migreny czy ogólne osłabienie organizmu oraz trudności z powrotem do pełnej wydolności płuc. Ten ostatni punkt był szczególnie trudny dla osób starszych i sportowców. Ci pierwsi z racji wieku cierpią na zmniejszenie tolerancji wysiłkowej. Drudzy z kolei opierają swoje życie zawodowe na pełnej sprawności.

Rehabilitacja po covid

Rehabilitacja po covid jest jednak tym bardziej istotna, że lekarze tydzień po tygodniu wzbogacają swoją wiedzę o kolejne skutki uboczne. Wspominają między innymi o zaburzeniach równowagi, koordynacji ruchowej, a w konsekwencji o problemach z chodzeniem. Osłabione są nie tylko mięśnie, ale także stawy. Bóle klatki piersiowej i głowy uniemożliwiają normalne, pełne funkcjonowanie. Ponadto, dochodzą do tego między innymi problemy z połykaniem. Do tego warto pamiętać o skutkach mentalnych. Niejednokrotnie pacjenci podłączeni byli do respiratorów, niesamodzielni i pozbawieni kontaktu z najbliższymi. Izolacja i walka o każdy oddech była dla nich wykańczająca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. W finalnym rozrachunku dochodzić może do problemów z pamięcią, koncentracją i ogólnego spowolnienia procesów.

To wszystko sprawia, że rehabilitacja po covid jest niezbędnym elementem procesu dochodzenia do zdrowia.

Co da rehabilitacja po covid?

Przede wszystkim składać się ona powinna z codziennych zestawów ćwiczeń motorycznych. Uzyskana na ich drodze sprawność pozwoli na pełny powrót do zdrowia. Ćwiczenie tolerancji wysiłkowej to podstawa, by chory był w stanie powrócić do czynności dnia codziennego. Jak podał serwis Medonet.pl w rozmowie z Mariuszem Grochowskim, dyrektorem głuchołaskiego szpitala, wyniki rehabilitacji przechodzą najśmielsze oczekiwania. Pacjenci, którzy mieli problemy z wykonaniem najłatwiejszych ćwiczeń wysiłkowych, są w stanie pokonywać schody na wysokość trzeciego, a nawet piątego piętra! Zaznaczył on również, że koronawirus to demokratyczna choroba i z usług jego placówki korzystają chorzy zarówno w młodym, jak również w starszym wieku.

Polski problem – rehabilitacja po covid tylko w jednym ośrodku

Niestety, jedyna placówka, z której usług można korzystać w zakresie rehabilitacji po covid, to SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach. W dobie zamkniętych ośrodków uzdrowiskowych, pojawił się pomysł, by obiekty wykorzystać do rehabilitacji chorych na koronawirusa. Scenariusz ten jest obecnie rozważany przez rządzących.

Warto dodać, że podobne usługi realizują popularne wśród Polaków ukraińskie ośrodki – między innymi z Truskawca czy Chrzanowa.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Technomex.

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…

Fizjoterapia pediatryczna. Czym różni się od tej dedykowanej dorosłym?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina rehabilitacji, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj terapię prowadzi fizjoterapeuta…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami