Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów. Kiedy będą dostępne?
Reha Trade Show

Ruszył narodowy program, na mocy którego w pierwszych terminach szczepionkę otrzymać ma służba zdrowia. Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów. Kiedy będą dostępne?

Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów nie są obowiązkowe. Poddać się im można wyłącznie dobrowolnie. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty profesja ta jest samodzielnym zawodem medycznym. Tym samym z Narodowej Strategii Szczepień bezspornie wynika, że fizjoterapeuci są objęci programem szczepień na etapie 0.

Szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów. Jak się zgłosić?

Jak można przeczytać na stronie Krajowej Izby Fizjoterapii, przedstawiciele instytucji od początku uczestniczyli w pracach Zespołu ds. Szczepień przeciw COVID-19 działającym przy Ministrze Zdrowia. Przekazywali oni uwagi w tym zakresie, podkreślając między innymi intensywny i bliski charakter pracy fizjoterapeuty z pacjentem i konieczność zabezpieczenia go również dzięki szczepieniom.

W ostatnich dniach przedłużony został czas deklaracji dla pracowników medycznych w związku ze szczepieniami przeciw covid-19. Chętni do zaszczepienia na etapie 0 mogą się zgłaszać do 14 stycznia 2021 roku. Pierwsze szczepienia ruszyły już 28 grudnia – wśród zaszczepionych byli również przedstawiciele fizjoterapeutów.

Dalsze etapy szczepień

Pierwszymi etapami narodowego programu szczepień przeciw covid-19 są te dedykowane pracownikom medycznym, a także profesjom bezpośrednio z nimi związanymi. W tej drugiej grupie znaleźli się między innymi funkcjonariusze policji czy strażacy.

Etap 0:
- pracownicy szpitala węzłowego
- zatrudnieni w pozostałych podmiotach wykonujących działalność leczniczą
- pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych
- zatrudnieni w Domach Pomocy Społecznej
- pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej
- zatrudnieni w aptekach, punktach aptecznych, punktach zaopatrzenia w wyroby medyczne, jak również w hurtowniach farmaceutycznych i transportujących leki
- pracownicy uczelni medycznych
- studenci kierunków medycznych

Etap 1:
- funkcjonariusze, jak również pracownicy Policji
- ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej
- pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia
- pracownicy z firm współpracujących z podmiotami z etapu 0

Ponadto, do obydwu grup zaliczyć można wszystkich zatrudnionych w danych placówkach. Szczepienia obejmą więc pracowników administracji, pomocniczych czy wolontariuszy.

Kto organizuje szczepienia przeciw covid-19 dla fizjoterapeutów?

Każdorazowo (niezależnie od przystępującej do szczepienia instytucji) odpowiedzialnymi za szczepienia podmiotami są szpitale węzłowe. Można je znaleźć w każdym województwie. Organizacja zapisów należy do kierownika podmiotu leczniczego. Osoby zainteresowane szczepieniami muszą przekazać swoje dane osobowe. W ustalonym terminie przyjęta zostanie pierwsza dawka. Kolejna zostanie podana co najmniej trzy tygodnie po pierwszej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Szczepień dla kadry.
Wykaz szpitali węzłowych dostępny jest na stronie GOV.

Już dziś kup bilet na II edycję najbardziej merytorycznego wydarzenia branży fizjoterapii i rehabilitacji w Polsce! 

Sprawdź również program!

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Technomex.

Zobacz nas także na Facebooku:

REHA TRADE SHOW

Zobacz również

Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest?

Wszelkie nieprawidłowości, diagnostyka, prewencja i leczenie schorzeń w obrębie miednicy – tym właśnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Choć dla wielu…

Osteopatia – czym jest i kiedy z niej korzystać?

Osteopatia to sposób wykrywania, leczenia i zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów. Zaliczana jest do…

Merytorycznie o fizjoterapii i rehabilitacji. Za nami REHA Trade Show

REHA Trade Show odbyło się 21 września. To event od specjalistów do specjalistów, dotykający wszystkich najważniejszych aspektów działania w branży…
Newsletter

Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z targami